www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

D-Link DIR-X5460: Wi-Fi 6 na steroidoch

Pomalý net? Slabý signál? Preťažená Wi-Fi? Bezdrôtovú sieť  vylepšíte pomerne jednoducho pomocou nového routeru. My sme mali možnosť vyskúšať skutočné delo – router D-Link DIR-X5460 s Wi-Fi novej generácie.

Kvôli zvyšujúcemu sa počtu zariadení v sieti a stále zložitejším systémom je úplne zásadná schopnosť zabezpečiť vysoko výkonné pripojenie k zabezpečenej Wi-Fi sieti. Pokrok v zabezpečení Wi-Fi pripojenia pomocou WPA3 je prínosom pre všetkých a to najmä pri prechode zo staršej Wi-Fi na Wi-Fi 6. Nové Wi-Fi 6, alebo tiež 802.11ax, ktoré prichádza s obrovským navýšením kapacity, rýchlosti, ale aj bezpečnosti ponúka v porovnaní s predchádzajúcou generáciou 802.11ac štyrikrát lepší bezdrôtový výkon v miestach s hustou premávkou alebo preťaženými sieťami a až o 30% vyššiu rýchlosť siete. Wi-Fi 6 pracuje pomocou 1024-QAM, aby poskytol signál, ktorý prenáša oveľa väčší objem dát s výrazne nižšou latenciou pre viac zariadení pripojených naraz. Teraz môžete sledovať HD filmy, hrať sa hry a surfovať rýchlejšie a efektívnejšie z každej miestnosti v dome a s viac zariadeniami ako kedykoľvek predtým.

 

Balenie a inštalácia

Router DIR-X5460 prišiel v čiernej krabici s veľkým farebným obrázkom. V Balení nájdete samotný router so šiestimi anténami – 4 sú pripojené pevne, 2 je potrebné naskrutkovať, ale nepotrebujete na to žiadne náradie – ide to pekne rukou. Konektory sú pekne farebne rozlíšené – zlatý a strieborný, takže pri montáži viete ktorá anténa kam patrí. V balení je krátky plochý ethernetový kábel na pripojenie k internetovej zásuvke (v našom prípade k optickému konvertoru, ktorý mení optický internet na metalický), malý napájací adaptér a niekoľko základných papierových manuálov.

 

Router sa dá veľmi jednoducho a rýchlo nastaviť pomocou mobilnej aplikácie D-Link. S jej pomocou môžete nakonfigurovať aj funkcie pre hlasového asistenta, alebo cloudové služby keby ste potrebovali napr. na diaľku zmeniť heslo – typicky keď takýto router nainštalujete napr. ku starým rodičom a potom im na diaľku robíte telefonickú technickú podporu. Cez aplikáciu je to jednoduché a veľmi prehľadné. My sme použili iPhone, no rovnako vyzerá aj aplikácia pre Google.

Router má 1x WAN a 4x LAN porty. Okrem toho sú tu USB 2.0 a 3.0 porty na pripojenie externého disku a rýchle vytvorenie virtuálneho dátového úložiska. Podporovaný je aj UPnP Media Server, vďaka čomu môžete napr. z USB disku streamovať filmy alebo hudbu priamo do smart televízoru vo vašej sieti. Nie je problém pustiť si film aj o 2 miestnosti ďalej, pretože signál je naozaj silný a rýchly vďaka mnohým technológiám, ktoré ho vylepšujú.

Aplikácia, ktorá beží priamo v routeri a monitoruje jeho funkcie je veľmi prehľadná a vďaka grafickým prvkom aj intuitívna. Aj keď máte povedzme len základné skúsenosti, viete sa veľmi rýchlo zorientovať vo všetkých funkciách a pohodlne nastaviť napr. časový plán, kedy sa má router automaticky aktualizovať, vypínať a zapínať (ak ho z nejakého dôvodu nechcete nechať bežať nonstop, príp. keď chcete napr. obmedziť prístup na internet pre deti v určité hodiny) a podobne. Veľmi ľahko získate prehľad o každom z pripojených zariadení a môžete nastaviť alebo obmedziť jeho konektivitu. Nechýba ani možnosť vytvoriť rýchlu VPN.

Na výber je niekoľko jazykových verzií, no žiaľ čestina, či nebodaj slovenčina medzi nimi nie je. Na druhej strane prekvapivo mobilná aplikácia disponuje aj českou verziou, čiže ak chcete lepšie rozumieť niektorým nastaveniam, skúste to radšej cez mobil, než cez webové rozhranie routeru. Mimochodom v mobilnej aplikácii je aj možnosť priamo otestovať internetové pripojenie, resp. jeho rýchlosť, čo je určite praktická funkcia.

Rozmery routeru sú 318×241×61 mm (hmotnosť 732g), čo je dnes pomerne bežný a primeraný rozmer, takže vám nezaberie príliš veľa miesta.

 

Výborná rýchlosť, spoľahlivosť aj dosah

Router patrí podľa nás k tomu najlepšiemu, čo je v danej kategórii na trhu k dispozícii. Zvýšenie rýchlosti pri výmene za starší Wi-Fi 5 router je okamžite citeľné, najmä keď máte v sieti viac zariadení. Keďže má dnes bežná domácnosť aj viac ako 20 zariadení s prístupom na Wi-Fi, potrebujete to kompenzovať dostatočne dobrým a výkonným routerom. Presne to ponúka DIR-X5040. Aj keď sme skúšali prejsť niekoľko miestnosti, položiť mobil do vane, alebo využiť ako prekážku 3 steny a kovové potrubia v stupačke, stále sme mali dostatočne silný signál a dobrý prístup na internet. S tým, ako bude rásť počet Wi-Fi6 zariadení v domácnosti by sa dokonca mala kvalita spojenia ešte zlepšovať.

Naša skúsenosť s DIR-X5040 je veľmi pozitívna a môžeme ho smelo odporúčať všetkým, čo potrebujú vylepšiť svoju sieť a hľadajú rýchle, bezpečné, no zároveň jednoducho použiteľné riešenie. Cena je možno na prvý pohľad trochu vyššia, než stoja bežné domáce routery, ale v danej kategórii je primeraná a zrovnateľná s konkurenciou. Je to predsa len investícia do budúcnosti. Na routeroch sa nevypláca šetriť, pretože počet zariadení, ktoré musia obslúžiť neustále rastie, rovnako ako naše požiadavky na výkon sieťového pripojenia. Keď si dnes mierne priplatíte, ušetríte si tým na pár rokov množstvo problémov.

WiFi router D-Link DIR-X5460 WiFi 6:

  • Dvojpásmová bezdrôtová prevádzka AX5400
  • WiFi 6 s technológiou MU-MIMO a OFDM
  • Beamforming (formovanie lúčov) a 128-bitové šifrovanie
  • D-Link DIR-X5460 WiFi 6 podporuje hlasové ovládanie pomocou Amazon Alexa a Google Assistant
  • Funkcia rodičovskej kontroly
  • Na nastavenie všetkého potrebného pri routeri D-Link DIR-X5460 WiFi 6 možno využiť mobilnú aplikáciu
  • Gigabit WAN a 4× Gigabit LAN

Zapožičal: D-Link, https://eu.dlink.com/cz/cs/products/dir-x5460-ax5400-wi-fi-6-router

Cena (v čase uzávierky): 225,90 € s DPH