www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

Na čo si dať pozor pri klimatizáciách

Klimatizácia nie je úplne lacná záležitosť, preto si treba dať na jej výbere naozaj záležať. Zvoliť si správny typ a model klimatizácie je dôležité, zabúdať ale netreba ani údržbu. Všímať si treba najmä chladiaci výkon a hlučnosť zariadenia, aby vaša investícia nevyšla na zmar, alebo vás klíma nerušila pri práci alebo spánku.

Na čo si dať pozor pri klimatizáciách
Na čo si dať pozor pri klimatizáciách (Foto: unsplash.com)

Kde bude klimatizácia umiestnená

V prvom rade by ste mali vedieť, v akých priestoroch bude klimatizácia využívaná. Doma, v kancelárií alebo v kaviarni budete zrejme chcieť klimatizáciu s čo najnižšou hlučnosťou, ale dostatočným chladiacim výkonom. K najvýkonnejším patrí určite splitová klimatizácia s vonkajšou jednotkou.

Sú ale situácie, kedy nie je možné umiestniť na fasádu vonkajšiu jednotku. V tomto prípade si môžete vybrať okennú alebo nástennú klimatizáciu bez vonkajšej jednotky. Keďže každý priestor má určité špecifiká, najlepšie je poradiť sa s predajcom klimatizácii.

Chladiaci výkon a hlučnosť

Chladiaci výkon súvisí hlavne s veľkosťou miestnosti, v ktorej bude klimatizácia umiestnená. Zariadenie s vyšším výkonom vychladí miestnosť rýchlejšie a tým pádom nemusí byť zapnutá celý deň. Pokiaľ je výkon nižší, klíma bude musieť byť zapnutá dlhšie, čo znamená väčšiu spotrebu energiu a nie vždy uspokojivý výsledok.

Pri výbere sa určite pýtajte aj na hlučnosť klimatizácie. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že najvyššiu hlučnosť a najnižší výkon majú mobilné klimatizácie. Na druhej strane sú ale najlacnejšie. Naopak, najvyšší výkon a najnižšiu hlučnosť majú splitové klimatizácie. Pochopiteľne sa to odráža aj na ich cene, navyše je potrebná odborná montáž.

Vykonávať treba aj pravidelnú údržbu a servis, výmenu filtrov a pod. Pozor treba dávať aj na svoje zdravie. Teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným klimatizovaným priestorom by nemal byť väčší ako 6 °C.

Zdroj Informácii: https://www.eprofi.sk/klimatizacie , https://www.heureka.sk/