www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

Kávovar vie predsa používať každý – alebo nie? Čo náš najobľúbenejší spotrebič ničí

Kávovar je pre mnohých z nás veľkou investíciou, pretože si chceme dopriať to najlepšie z najlepšieho a nešetriť na kvalite. Práve preto je dôležité, aby sme predĺžili životnosť svojho kávovaru na maximum. Ako teda dosiahnuť, aby ste nový kávovar nekupovali častejšie, než je nevyhnutné?

Kávovar vie predsa používať každý - alebo nie? Čo náš najobľúbenejší spotrebič ničí
(zdroj: unsplash.com)

Odvápňovanie je kľúčové

Na najdôležitejšiu súčasť kávovaru – výhrevné teleso, ale aj celý prietokový systém vplýva najmä usadzovanie vodného kameňa. Nepriateľom je v tomto prípade najmä tvrdá voda, ktorá sa nachádza vo väčšej časti Slovenska. V kávovare sa vodný kameň tvorí podobne, ako v rýchlovarnej kanvici. Problém s kameňom môže viesť až k tomu, že sa zhorší výkon výhrevného telesa a upchajpú prietokové kapacity potrubí, čo môže radikálne zvýšiť tlak v systéme a ten spôsobí poškodenie čerpadla alebo niektorého z tesnení. Výsledkom je, že kávovar začne tiecť. V takom prípade ho okamžite prestaňte používať. K odvápneniu kávovaru vás v prípade väčšiny novších modelov vyzve kávovar sám. Stačí si iba pozrieť návod a pravidelne ho uplatňovať. Najlepšie kávovary, z ktorých si môžete vybrať, nájdete napríklad aj tu.

Čistiť treba aj usadeniny

Káva je sama o sebe mastná, takže pri mletí a manipulácii s ňou sa v kávovare pomaly vytvárajú usadeniny, ktoré sťažujú prácu mechanickým častiam. To je najmä mlynček. Nahromadené usadeniny však nielen zhoršujú prácu kávovaru, ale aj chuť vyrábanej kávy. Aby ste si opäť mohli vychutnať tú najlepšiu kávu, musíte rozobrať kávovar a mlynček, čo nie je úplne jednoduché. Najlepšie je na to využiť servis. Väčšina značkových a kvalitných kávovarov ho má, preto ho neváhajte využiť. Nie je jednoznačne dané, ktorý druh kávovaru je kvalitnejší, alebo ktorý najdlhšie vydrží, takže keď sa budete rozhodovať, či automatický, pákový alebo kapsulový, malo by to byť skôr na základe vašich preferencií. Najlepší automatický kávovar, ktorý odporúčame, nájdete napríklad tu.

Filtrovanie vody je dobrá prevencia

Ďalším preventívnym opatrením, ktoré môžete pre dobro svojho kávovaru urobiť, je filtrovať vodu, ktorú doňho používate (obzlášť ak je vo vašom regióne mimoriadne tvrdá voda). Filtrácia vám nielen pomôže zmäkčiť vodu, ale aj vylepší chuť uvarenej kávy. Najjednoduchším spôsobom, ako filtrovať pitnú vodu v domácnosti, sú filtračné kanvice. Môžete si nechať zaviesť aj batériový filter alebo dokonca filter na vstupe, ak máte doma studňu, ale je to finančne náročnejšie. Ak sa vám zdá investícia do kávovaru predsa len vysoká, neváhajte využiť Planeo zľavové kódy, vďaka ktorým ušetríte a nakúpite naozaj rýchlo a výhodne.