www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

Nevyznáte sa v najnovších technológiách a skratkách? Všetko, čo potrebujete vedieť o nových televíziách, nájdete tu!

S nákupom nových spotrebičov je spojených mnoho otázok ohľadom funkcií, názvov, najnovších vychytávok a možností. Vyznať sa v nich vie len málokto a ak sa chcete zorientovať, musíte obvykle hodiny googliť alebo sa vypytovať. My vám v nasledujúcom článku ponúkame súhrn tých najdôležitejších termínov v oblasti televízií.

Nevyznáte sa v najnovších technológiách a skratkách? Všetko, čo potrebujete vedieť o nových televíziách, nájdete tu!
(zdroj: unsplash.com)

HD alebo Ultra HD?

Veľa termínov sa týka dôležitého kritéria druhov televízií, a to je rozlíšenie. Stretnúť sa dnes najčastejšie môžete so 4K UHD a 4K Ultra HD, ale existuje už aj 8K UHD a 8K Ultra HD. Oproti základnému Full HD, ktoré je už dnes prekonané, ide o 4-krát vyšší počet zobrazených pixelov v prípade 4K UHD a v prípade 8K UHD o štyrikrát väčší počet pixelov, než u 4 K UHD. Prakticky to znamená, že čím väčší počet pixelov, tým živší sa vám obraz bude zdať. Pri televízoroch sa stretnete aj s termínom AI (Artificial Intelligence), čo je v podstate umelá inteligencia, ktorá vyhodnocuje, čo práve pozeráte. Systém sa potom podľa rozsiahlej databázy obrázkov, ktorú si uloží do pamäte, snaží čo najviac vylepšiť snímku, ktorú práve pozeráte.

Pomoc proti slnečným lúčom aj hraní napínavej hry

Ambient mode alebo Ambient režim – aj s tým sa môžete pri informáciách o TV stretnúť. Vďaka tomuto režimu dokáže váš televízor splynúť so stenou miestnosti, v ktorej ho máte, prípadne si môžete nastaviť premietanie svojich obľúbených fotiek. Ambilight je zasa dynamické osvetlenie, ktoré kopíruje každý pohyb na obrazovke, čiže opticky sa jej veľkosť zväčší. Využijete to hlavne pri hraní hier. Nežiadúce odlesky na obrazovke eliminuje špeciálna vrstva Anti-Glare Screen. Pokročilá HDR technológia, ktorá sa inšpirovala technológiami používanými v kine, sa nazýva Dolby Vision. S týmto termínom sa stretnete aj pri notebookoch a iných spotrebičoch s displejom. Znamená obraz až 40-krát jasnejší a 10-krát tmavší, než je štandardný obraz.

Červené tlačidlo nie je len na vypnutie

Samostatnou kapitolou je aj podsvietenie. Televízory s Direct LED podsvietením majú pod celým displejom LED diódy alebo miniLED diódy, takže intenzita ich jasu je omnoho rovnomernejšia, než pri Edge LED. Edge LED sa oplatí kombinovať s Local Dimming, čo je v podstate lokálne stmievanie. Televízory s touto funkciou umožňujú riadiť podsvietenie LED diód v miestach, kde treba dosiahnuť sýtejšiu čiernu. Ak potrebujete prepojiť klasické TV vysielanie s internetom, musíte mať televíziu, ktorá má funkciu HbbTV. S pomocou červeného tlačidla sa na určitom kanáli potom prekliknete do hybridného priestoru (aplikácie), ktorý vám umožní vstúpiť do archívu ďalších programov alebo si pretočiť obsah vysielania na začiatok.

Zdroj: https://www.nakupnaporadna.sk/lacne-televizory-od-100-eur/