www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

5 vecí, ktoré je potrebné brať do úvahy pri výbere tepelného čerpadla

Nižšie uvedené parametre tepelných čerpadiel vám pomôžu oddeliť zrno od pliev a vyvarovať sa chyby, kedy sa na základe nízkej ceny rozhodnete pre čerpadlo, ktoré typovo ani výkonom nie je vhodné pre vašu nehnuteľnosť. Takéto čerpadlo totiž so sebou nesie problémy nedostatočného objemu vytvoreného tepla a vysokých nákladov na elektrickú energiu.

5 vecí, ktoré je potrebné brať do úvahy pri výbere tepelného čerpadla
5 vecí, ktoré je potrebné brať do úvahy pri výbere tepelného čerpadla (Foto: ivt.sk)

Kompletná obstarávacia cena

Samotná obstarávacia cena tepelného čerpadla by nemala byť tým najdôležitejším. Avšak, je vhodné poznať, čo za svoje peniaze získate. Či sa jedná iba o samotnú jednotku alebo o kompletné balenie s jednotkou tepelného čerpadla, izoláciami, spojovacími materiálmi a pod. Nečestní predajcovia čerpadiel bohužiaľ niekedy komunikujú iba cenu samotnej jednotky s tým, že klient sa až následne dozvie o nutnosti ďalších investícií do príslušenstva.

Výkon

Výkon tepelného čerpadla, definovaný faktormi COP a SCOP, udáva koľko elektrickej energie tepelné čerpadlo potřebuje k výrobe tepla či ohrevu vody. Čím vyššie sú tieto faktory, tým efektívnejšie tepelné čerpadlo pracuje. Pri jednotkách s vyšším výkonom sa tak môžete tešiť na nižšie účty za elektrinu ako u tepelných čerpadiel s nižším vykurovacím faktorom.

Prevádzkový hluk

Najmä u jednotiek čerpajúcich energiu zo vzduchu, ktoré sú spravidla umiestnené v bezprostrednej blízkosti budovy, je miera prevádzkového hluku dôležitým faktorom. Tu platí, že čím nižší je prevádzkový hluk vonkajšej jednotky čerpadla, tým lepšie.

Ponúkané záruky

Pri tepelných čerpadlách sa môžete stretnúť s ponúkanou zárukou až 10 rokov. Existujú však rozdiely v tom, za akých podmienok túto predĺženú záruku získate:

  • záruka je už zahrnutá v cene čerpadla
  • záruka je podmienená dokúpením ďalších produktov u predajcu
  • záruku je možné získať za predom stanovenú cenu hradenú v dobe obstarávania tepelného čerpadla

Zároveň, záruku môže poskytovať buď samotný výrobca či predajca. V prípade druhej varianty je vhodné preveriť si zázemie a celkovú históriu predajcu, tj. overiť si, že konáte so spoločnosťou, ktorá je schopná svoje záväzky splniť.

Schopnosť ponúknuť inštaláciu čerpadla

Jednotky so systémom vzduch / vzduch zvládne nainštalovať priemerne manuálne zručný jedinec, veď tento typ čerpadiel sa bežne predáva aj v hobby marketoch. U iných typov čerpadiel je už žiaduca inštalácia zo strany odborníka. Najlepším variantom je, keď tepelné čerpadlo inštaluje servisný tím samotného predajcu, tj. nie odporúčaná stavebná firma. Kvalita inštalácie výrazne ovplyvňuje výkon samotného čerpadla i jeho životnosť, preto je nevyhnutné, aby bola vykonaná naozaj veľmi kvalitne. Predajcu tepelného čerpadla sa teda pýtajte, či má vlastný servisný tím schopný inštalácie, alebo či tieto práce bude vykonávať externá firma.

Dôležitá je aj šírka ponuky predajcu

Ak predajca ponúka len jeden či dva typy tepelných čerpadiel, spravidla jednotky vzduch / vzduch a vzduch / voda, nemôže Vám poskytnúť nezávislé odporúčania. Z tohto dôvodu je vhodné konzultovať zámer obstarania tepelného čerpadla s predajcom, ktorý má vo svojej ponuke aj jednotky typu zem / voda, voda / voda.

Text: PR