www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

Pripravený na zmenu ročného obdobia?

Využívate automobil na svoje osobné účely? V takom prípade je vhodné, s príchodom prvých chladnejších jesenných dní začať s prípravou auta na jazdu v náročných podmienkach.

Pripravený na zmenu ročného obdobia?
Pripravený na zmenu ročného obdobia? (Foto: unsplash.com)

V našom článku zistíte, čo presne to znamená, a ktorých úkonov sa to bude týkať.

Nezabudnite sa vybaviť núdzovou súpravou

Najjednoduchšia vec, ktorú môžete urobiť, je mať vždy pri sebe niekoľko nástrojov prvej pomoci, aby ste boli vždy pripravení na každú situáciu. Samozrejme, oplatí sa prekontrolovať aj spojka.

Určite sa vám ale zíde aj rezervný motorový olej, kvapalina do ostrekovačov čelného skla a chladiaca kvapalina. Musíte si vziať aj škrabku, pretože je zrejmé, že nemôžete vyraziť na cestu, ak je čelné sklo úplne pokryté ľadom a snehom.

Ak uviaznete, bude sa vám hodiť baterka alebo reflexný prvok na ruku, najmä v noci alebo za zhoršenej viditeľnosti. Aj keď máte na sebe teplý kabát, náhradné rukavice, čižmy alebo dokonca prikrývka vám pomôžu zahriať sa, ak vykurovanie v aute nepracuje správne.

Skontrolujte pohon všetkých kolies

Aj keď jazdíte v náročnom teréne po celý rok, s najväčšou pravdepodobnosťou v lete pohon všetkých štyroch kolies nezapnete. Pred začiatkom zimy sa preto musíte ubezpečiť, že všetko funguje, aj keď si pohon všetkých kolies nevyžaduje komplexnú údržbu. Správne fungujúci systém a brzdové kotúče zlepšia trakciu na klzkom povrchu a umožnia vám včas na vozovke reagovať.

Vymeňte stierače

Predstavte si, že idete po ceste, keď zrazu začne padať silný dážď, ktorý sa vie vplyvom nízkych teplôt veľmi rýchlo zmeniť na sneženie. Automaticky zapnete stierače, aby ste zlepšili viditeľnosť na vozovku, ale zrazu zistíte, že vám to nepomohlo.

Zlá viditeľnosť v chladnom počasí môže byť veľmi nebezpečná, preto sa uistite, či stierače správne fungujú. Lamely stieračov sú vyrobené z gumy a môžu sa časom opotrebovať. Odporúča sa preto lišty vymieňať každých 6 – 12 mesiacov. Nezabudnite tiež sledovať hladinu kvapaliny v ostrekovači, pretože vám pomáha zbaviť sa snehu a ľadu na čelnom skle.

Text:PR