www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

Test robotických vysávačov: 5 rád, ktorých sa treba držať

Hľadáte šikovného pomocníka, ktorý sa postará o čistotu vo vašom dome alebo byte? Robotický vysávač je na to ideálny. Ušetrí vám množstvo času, námahy a vydržia vám roky. Dôležité je, aby ste investovali do kvalitného zariadenia, nie do takého, ktoré sa len ako kvalitné tvári.

Vyberať by ste mali okrem značky aj podľa materiálu, spracovania a výkonu. O týchto a aj ostatných parametroch sa dočítate v článku.

Test robotických vysávačov: 5 rád, ktorých sa treba držať (Foto: unsplash.com)

Kde bude vysávač využívaný?

Toto je otázka, ktorú by ste si mali ujasniť ešte pred nákupom a riadiť sa tým pri zvažovaní parametrov. Aká je veľkosť a členitosť vysávaného priestoru? Na základe týchto faktorov sa budete rozhodovať ohľadom výkonu vysávača, potrebnej kapacity nádoby na odpad aj na výdrži vysávača. Zvážte aj typ povrchov – ak máte v celej miestnosti koberec, tak budete potrebovať iný typ vysávača, než pri dlažbe alebo parketách. Koberce s dlhším vlasom by mohli byť pre robotické vysávače problémom. Zvážte aj to, ako často vysávate a či chcete, aby prístroj upratal aj pod nábytkom.

Najdôležitejšie parametre

Prvým faktorom je výkon – u robotických vysávačov je ideálna hodnota v rozpätí 10 až 40 W, ale aj sací výkon – čím viac, tým lepšie. Aj keď sú to nižšie hodnoty, než u klasických vysávačov, tak je to vzhľadom na technológiu a prevedenie dostačujúce. Ak máte malé deti a nechcete, aby ich rušil zvuk vysávača, tak sa zamerajte na hlučnosť. Najtichšie robotické vysávače sa pohybujú na úrovni nižšej ako 60 dB, najhlasnejšie majú viac ako 70 dB.

Rozmery vysávača ovplyvňujú okrem ceny aj praktickosť manipulácie. Priemer kruhových robotických vysávačov býva 30 – 40 centimetrov, pričom čím väčší vysávač je, tým väčšiu plochu dokáže naraz upratovať. Hmotnosť býva od 2,5 do 4 kilogramov. Drahšie modely bývajú spravidla ťažšie. Ak chcete ušetriť, nezabúdajte na zľavy pre lacnejší nákup zo stránok Zlavuj.sk, kde sú zľavové kódy a kupóny pre stovky obľúbených slovenských eshopov, vďaka ktorým ihneď uštríte.

Nádobu na odpad odporúčame zvoliť čo najväčšiu. Určite sa vám ju nechce neustále vyprázdňovať. Kapacita býva od 0,3 do 0,8 litra. U robotických vysávačov si môžete vyberať z dvoch typov batérií – NiMH akumulátory (nie tak kvalitné a s krátkou životnosťou) a Li-Ion batérie.

Tieto rady sme čerpali z článku Ako vybrať robotický vysávač? na stránkach Nákupnej poradne. Viac užitočných rád, ale aj výber konkrétnych top modelov, nájdete priamo v článku.