www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

Vazektómia a obriezka — podstúpiť ju alebo nie?

Operácie týkajúce sa priamo alebo nepriamo sexuálneho života v nás pred ich podstúpením vyvolávajú rôzne otázky. Pokúsime sa na ne odpovedať.

Vazektómia a obriezka — podstúpiť ju alebo nie?
Vazektómia a obriezka — podstúpiť ju alebo nie? (Foto: unsplash.com)

Vazektómia

Pri vazektómii sa prerušia semenovody, teda cesta, ktorou odchádzajú spermie. Tým sa vlastne vykoná sterilizácia muža. Je to nezvratný zákrok, po ktorom už bude muž neplodný. Operáciu vykonáva urológ a je bezbolestná. Trvá 15 – 20 minút. Môžete ju podstúpiť aj ambulantne. Pre kontrolu úspešnosti vazektómie sa vykonávajú dva kontrolné spermiogramy.

Niet sa čoho obávať

Niektorí muži sa obávajú, že pri vazektómii sa poškodia ich pohlavné orgány alebo už nebudú schopný normálneho sexuálneho života. Tieto obavy sú celkom zbytočné. Vazektómia neznamená žiadne narušenie sexuálneho života. Nemá žiaden vplyv na erekciu. S intímnym životom môžete začať už jeden týždeň po zákroku. Jediný badateľný rozdiel sa týka množstva ejakujátu. Kvôli absencii spermií je ho o 30% menej.

Kedy sa rozhodnúť pre vazektómiu

  • Ak už neplánujete mať deti. Tento zákrok je totiž nezvratný.
  • Finančná stránka — v porovnaní s hormonálnou antikoncepciou pre ženu je vazektómia z dlhodobého hľadiska lacnejšia.
  • Spoľahlivosť vazektómie ako antikoncepčnej metódy.

Obriezka

Pod obriezkou rozumieme odstránenie predkožky prekrývajúcej žaluď penisu. Vykonáva sa zo zdravotných alebo náboženských dôvodov. Medzi zdravotné dôvody patria:

  • vrodené vady ako zúžená predkožka,
  • infekčné ochorenia predkožky a žaluďa,
  • zápaly spôsobené alergiami na pracie prostriedky, mydlá alebo sprchové gély,
  • skrátená uzdička.

Obriezka sa vykonáva v celkovej anestéze alebo lokálnom znecitlivení. O ranu je potrebné sa dôkladne starať podľa pokynov lekára. Pohlavný styk je možný po 2 – 3 týždňoch.

Prínosy obriezky

Obriezka v prvom rade zlepšuje hygienu. Podľa výsledkov výskumu medzi mužmi, ktorí podstúpili obriezku, prináša kvalitnejší sexuálny život. Okrem toho pomáha predchádzať infekciám močových ciest, rakovine penisu a dokonca aj rakovine ženských genitálií.

Text:PR