www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

UV400 – výhodné SSD od Kingston

Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Nízka cena obvykle znamená menšiu kvalitu, lenže, ako sme sa už neraz presvedčili, u techniky to nemusí platiť vždy. Technológie sa neustále vyvíjajú a paradoxne „novšie“ znamená väčšinou aj „výkonnejšie a lacnejšie“.

Až donedávna boli SSD disky relatívne drahou vecou. SSD síce poskytuje tú najlepšiu možnú cestu k upgrade PC, ale ich ceny sa udržali veľmi dlhý čas bez výraznejších výkyvov. Všetko sa však mení. Veľký výrobcovia ako napr. Kingston alebo Adata prichádzajú s cenovo zaujímavými SSD, ktoré sľubujú nízku cenu a vysoký papierový výkon. Obzvlášť disky Kingston spôsobili pre nejakým mesiacom menšiu revolúciu u našich západných bratov, pretože sa im ako prvým podarilo pokoriť magickú hranicu pod 1.000 CZk za SSD vrátane DPH (model UV400 s kapacitou 120 GB).

Nová UV (Ultra Value) edícia Kingstonu vyzerá skutočne lákavo a preto sme sa rozhodli otestovať jej zástupcu aj v našej redakcii. Disky sú dostupné v kapacitách od 120 až do 960 GB a preto sme sa rozhodli vyskúšať zlatú strednú cestu – 480GB disk.

kingston-ssdnow-uv400-2-5-sata-iii-240gb-suv400s37-240g-by-kingston-fab

Prvý dotyk

Disk má kovové a veľmi štíhle telo. Dá sa preto dobre použiť na upgrade väčšiny notebookov, pretože pridať hrúbku v prípade potreby nie je problém vložením redukčného rámiku, ale ubrať hrúbku u disku možné nie je. Pochopiteľne ide o SSD v prevedení 2,5“ s rozhraním SATA 3.0 (6Gbps), ktoré je spätne kompatibilné aj so starším SATA 2.0 (3Gbps).

PCB doska je uložená v kovovom tele, ktoré dokáže lepšie odvádzať teplo z čipov, čo prispieva k lepšej stabilite a dlhšej životnosti disku. Ako radič zvolil Kingston spoľahlivý Marvell 88SS1074, ktorý obsluhuje šestnásť pamäťových modulov (z každej strany osem) NAND TLC, vyrábaných 15-nanometrovou technológiou. Buffer je tvorená DDR3L s kapacitou 256 MB.

Skúsenosti z testov

S malými súbormi pracuje priam ukážkovo. Je to určite v tomto smere jeden z najrýchlejších „lacných“ SSD. Sekvenčný zápis veľkých súborov (rádovo pár GB) je ale po zaplnení cache slabší. Rýchlosť padá až k sto megabajtom za sekundu, čo je naozaj slabé. Pri 4kB blokoch sú výsledky priemerné. Prístupová doba je zanedbateľne vyššia než pri lepších SSD a celkovo by vedel konkurovať smelo aj drahším modelom iných značiek.

kingston-ssdnowuv400-2

Cieľovou skupinou pre UV400 je však bežný spotrebiteľ. Nejde o najvýkonnejšie disky, ale ak sa nechystáte pracovať s gigabajtami dát, ktoré potrebujete neustále čítať a zapisovať, tak je tento disk dobrou voľbou. Využiť sa dá napr. do bežných kancelárskych alebo multimediálnych zostáv, notebookov, skrátka všade, kde sa napr. nestrihá nonstop video, nevyžaduje sa výkon serverov a pod.

suv400s3b7a_lr

Dostupný je aj tzv. bundle kit, za ktorý si priplatíte zhruba 13€. Bundle kit vám má uľahčiť upgrade. Okrem kabeláže a 3,5″ adaptéru pre desktop PC obsahuje aj rozširovaciu podložku na 9,5 mm a externý box. Box sa použije na transfer dát z pôvodného systémového disku a neskôr doň môžete vložiť svoj starý HDD a vytvoriť si externé médium (ak teda má vhodný rozmer). Má to pomerne lacné prevedenie, čiže neslúži ako dokonalá náhrada za nejaký šikovný externý box, no pri tejto cene je to pomerne rozumný kompromis.

Záver

UV400 je plnohodnotná náhrada za starší pomalý disk a je určite dobrou voľbou pre upgrade vo väčšine prípadov. Disk má výborný pomer ceny a výkonu. Kingston posunul hranicu výkonu lacných SSD, takže UV400 má od nás rozhodne zelenú!

 

PLUSY, MÍNUSY:

+ pomer cena/výkon
+ výkon pri práci s menšími dátami
+ dobrá voľba pre upgrade
– nevhodný na strih videa a prácu s veľkými dátami

 

VÝSLEDKY VYBRANÝCH TESTOV:

PC Mark 8 – Battlefield 3  = 135,4 s
PC Mark 8 – MS Word = 28,5 s
PC Mark 8 – MS Excel = 9,3 s
PC Mark 8 – Adobe PS light = 117,6 s
PC Mark 8 – Adobe PS heavy = 364,2 s
Celkové skóre PC Mark 8: 4885
Rýchlosť sekvenčná R/W: 504 MBs /467 MBs
HD Tune – random prístup 512 B, R/W = 0,186/0,092 ms
HD Tune – random prístup 1 MB, R/W = 2,316/2,304 ms