www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

Tunajšie domácnosti dobiehajú vo využívaní tepelných čerpadiel Európu s jedným zásadným rozdielom

Tepelné čerpadlá dodávajú teplo približne pre 10 % všetkých nehnuteľností v Európskej únii. V posledných štyroch rokoch bol viac ako milión nových čerpadiel uvedený do prevádzky s tým, že tempo rastu by nemalo poľavovať ani v blízkej budúcnosti, keď sa na obzore objavujú obmedzenia v podobe využívania neekologických kotlov na tuhé palivá, ale aj obmedzenia týkajúce sa využívania zemného plynu alebo biomasy. V rámci územia krajiny, kde ich renesancia začala síce s oneskorením, tepelné čerpadlá rastú v súčasnosti ako huby po daždi.

Tunajšie domácnosti dobiehajú vo využívaní tepelných čerpadiel Európu s jedným zásadným rozdielom
Tunajšie domácnosti dobiehajú vo využívaní tepelných čerpadiel Európu s jedným zásadným rozdielom (Foto: ivt.sk)

Na rozdiel od krajín Škandinávie a štátov na pobreží Stredozemného mora, tunajšie domácnosti využívajú pre vykurovanie svojich nehnuteľností výrazne menej tepelné čerpadlá vzduch / vzduch, oveľa výraznejšie je ale využívanie čerpadiel typu vzduch / voda.

Objem energie v TWh vyrobenej pomocou tepelných čerpadiel v jednotlivých štátoch Európy
Objem energie v TWh vyrobenej pomocou tepelných čerpadiel v jednotlivých štátoch Európy (Foto: PR)

Prečo tomu tak je a v čom sa tieto tepelné čerpadlá líšia? Tepelné čerpadlá vzduch / vzduch majú nižšiu obstarávaciu cenu a zároveň podporujú ich kúpu aj vlády krajín západnej Európy rôznymi stimulmi v podobe dotácií na obstarávaciu cenu či nižšími cenami elektrickej energie. Tepelné čerpadlá vzduch / vzduch sú taktiež v niektorých prípadoch využívané ako jeden zo zdrojov energie, t. j. domácnosti okrem nich využívajú napríklad aj zemný plyn či elektrický priamotop. Tepelné čerpadlá vzduch / voda majú zase schopnosť produkovať stabilné objemy tepla aj v teplotách pod -25 °C a byť tak jediným zdrojom tepla pre domácnosť. Ďalšie hlavné rozdiely sú:

  • zatiaľčo tepelné čerpadlá vzduch / vzduch nie sú vhodné pre nehnuteľnosti s väčším počtom miestností, pri tepelnom čerpadle typu vzduch / voda na dispozícii nehnuteľnosti nezáleží,
  • tepelné čerpadlá vzduch / voda sú schopné zohriať aj vodu, jednotky vzduch / vzduch toto nedokážu,
  • tepelné čerpadlá vzduch / voda majú všeobecne vo vnútri domu výrazne tichú prevádzku,
  • tepelné čerpadlá vzduch / vzduch majú zase nižšie obstarávacie náklady.

Pokiaľ ide o konkrétne parametre výkonu tepelných čerpadiel vzduch / voda, informácie môžete získať napríklad aj z priblíženia IVT AIR X, najúspornejšieho tepelného čerpadla vo svojej triede.

Tepelné čerpadlá vzduch / voda však nemožno považovať za univerzálne najlepší typ čerpadiel, vždy totiž záleží na konkrétnych požiadavkách každého jedného klienta, napr.:

  • očakávaná spotreba tepla a teplej vody,
  • dispozícia nehnuteľnosti,
  • umiestnenie tepelného čerpadla,
  • možnosť inštalácie zemných kolektorov tepelných čerpadiel zem / voda (pre novostavby je potrebný pozemok o rozlohe 250 – 400 metrov štvorcových).

Orientačné informácie o vhodnosti jednotlivých typov čerpadiel nájdete vo vašom prípade v sprievodcovi výberom tepelného čerpadla od spoločnosti IVT tepelné čerpadlá s. r. o..

Text:PR