www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

Logitech C922 – webová kamera pre náročných streamerov

Logitech predstavil nástupcu pre svoju populárnu webovú kameru C920, ktorú na trh uviedol ešte v roku 2012. Novinku s označením C922 Pro Stream Webcam cieli na hráčov, ktorí berú streamovanie naozaj vážne.

Kamera k nám do redakcie prišla v pomerne veľkej krabici, ktorá okrem samotnej kamery obsahovala letáčik s bezpečnostnými informáciami, stručný obrázkový manuál s linkom na stiahnutie ovládačov, softvéru a ďalších informácií (náhrada za CD), kartičku s kódom pre službu XSplit (prémiová licencia na 3 mesiace) a miniatúrny celokovový statív na stôl. Ten je tým najzaujímavejším doplnkom v balení, pretože má naozaj pevnú konštrukciu a dá sa výborne polohovať, čiže ho viete postaviť na stôl a upraviť tak, aby ste získali obraz v tom správnom uhle.

jpg-72-dpi-rgb-c922-group

Stojan má vysúvacie nohy, ktoré predĺžia pôvodnú výšku zo zhruba 12 cm až na 20 cm. Hoci nemajú nožičky žiadnu aretáciu, v nastavenej polohe držia veľmi pevne a v prípade potreby unesú aj trochu väčšiu váhu, napr. digitálny fotoaparát. Hlava statívu má jednoduchý guľový kĺb, ktorý umožní jej pohodlné natočenie do ľubovoľného smeru a prípadne aj otočenie kamery o 90 stupňov na výšku do režimu portrait.

jpg-72-dpi-rgb-c920-g-ctg2

Webová kamera C922 akoby z oka vypadla modelu C920. Sú tu síce drobné dizajnové rozdiely, ale pri letmom pohľade ich spozná málokto. Logitech využil overený dizajn, ktorý umožňuje jednoduché položenie na ľubovoľný monitor, či LCD displej notebooku a pevné fixovanie. Tento unikátny dizajn umožní kamere zachytiť sa na hrane a zároveň jej vytvorí vzadu oporu, ktorá ju perfektne drží na mieste. Držiak má zospodu závit pre statív, pričom okrem toho dodávaného môžete v prípade potreby využiť aj ľubovoľný kamerový statív (statív pre fotoaparáty).

To podstatné sa však skrýva vo vnútri. Kamera má veľmi dobrú optiku – jednu z najlepších spomedzi všetkých webových kamier. To je dôvod, prečo sa teší tak veľkej popularite nielen u bežných ľudí, ale aj u internetových streamerov a youtuberov, ktorým ponúka za rozumnú cenu veľmi slušnú alternatívu k drahším veľkým kamerám. Model C922 nepatrí medzi najlacnejšie (na ALZA.sk má aktuálne cenovku 82,82€ s DPH), no s ohľadom na kvalitu a možnosti je táto cena stále skvelá.

jpg-72-dpi-rgb-c920-g-ctg3Logitech C922 Pro Stream Webcam dokáže zaznamenávať video v rozlíšení 1080p pri 30 snímkach za sekundu alebo 720p pri 60 snímkach za sekundu. Obsahuje automatickú korekciu pri nízkej hladine osvetlenia a automatické ostrenie, čo má umožňovať streamovať zreteľné video aj v prítmí. Zvuk zaznamenávajú dva všesmerové mikrofóny s funkciou potlačenia okolitého hluku, ktoré sa dajú v prípade potreby použiť aj ako hlavný mikrofón na záznam zvuku.

Video je komprimované čiastočne aj pomocou hardvéru kamery, čo znižuje nároky na výkon systému a kameru možno použiť aj pre streamerov počítačových hier. Nebude tak zaťažovať vaše PC a uberať vám potrebný výkon pri hraní hier. Vďaka použitej kompresii H.264 tiež príliš nezaťažuje prenosové pásmo do internetu, takže vaše streamy môžu byť prenášané rýchlo a kvalitne.

Špecialitou je snímanie pri nízkej hladine svetla. V tomto smere excelovali už predchodcovia Logitech, no kamera C922 posúva kvalitu ešte o kúsok ďalej. Aj obraz nasnímaný napr. v noci iba pri svetle monitoru je stále veľmi slušný a tam, kde iné kamery už nedokážu snímať nič iné ako čierny šum, máte stále farebný a dobre rozpoznateľný obraz. Stačí svetlo malej nočnej lampy aby boli spokojní aj tí náročnejší používatelia.

Zaujímavou funkciou pre streamerov je automatické odstraňovanie pozadia obrazu. Pozadie sa odstraňuje softvérovo, pričom najlepšie výsledky dosiahnete pri použití kľúčovania s farebným pozadím, no dobrý výsledok získate aj bez „zeleného plátna“. Nefunguje to vždy na 100%, ale výsledok je aj tak vynikajúci. Na youtube je množstvo videí, ktoré ukazujú túto funkciu v jej vydarenejšej alebo menej vydarenej podobe. Kvalita orezania závisí od vzdialenosti objektov za vami, kvality osvetlenia, výkonu PC a množstva ďalších faktorov, takže „odrezané ruky alebo časti tela“ berte trochu s rezervou. Navyše sa s nastavením obrazu dá vždy trochu pohrať.

Nastavenia obrazu, resp. jeho možné úpravy, ktoré ponúka softvér, majú veľmi detailné možnosti. Toto vám bežne webkamery neponúknu a Logitech si rozhodne zaslúži veľkú pochvalu za softvér.

Verdikt

Takže poďme hodnotiť. Ak náhodou máte predošlý model C920 alebo C910, prípadne OEM biznis verziu C930, prechod na C922 bude pravdepodobne zbytočný. Kamera má síce mierne odlišné vlastnosti, ale nie je to nič tak kritické, aby ste museli nebodaj robiť upgrade. Kamera C922 by mala osloviť skôr nových používateľov.

Priamou konkurenciou môže byť snáď len kamera Razer Stargazer, ktorej cena je však až 169.99€ a má 3D skenovanie, ale výsledné dynamické odstraňovanie pozadia je veľmi podobné tomu, čo ponúka lacnejšia Logitech C922.

Keďže naozaj nepoznáme lepšiu webkameru v cene do 100€, Logitech má naše maximálne odporúčanie.

Na recenziu zapožičal: Logitech