www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

Je elektromotor pri výbere práčky dôležitý?

Skôr alebo neskôr nastane okamih, keď stará práčka konečne zlyhá a vy ju musíte vymeniť alebo opraviť. Výber novej práčky však môže byť pri obrovskej ponuke dosť ťažký, najmä pre tých používateľov, ktorí nie sú oboznámení s možnosťami moderných technológií. My vám hlavné kritéria výberu tejto dokonalej a nevyhnutnej techniky pomôžeme pochopiť.

Je elektromotor pri výbere práčky dôležitý?
Je elektromotor pri výbere práčky dôležitý? (Foto: unsplash.com)

Ako si vybrať práčku: základné parametre

Pri výbere práčky by sa v prvom rade malo zohľadniť niekoľko hlavných faktorov, po ktorých je už potrebné zaoberať sa ďalšími kritériami. Preto pri výbere správnej práčky musíte vziať do úvahy:

  • typ plnenia;
  • celkové rozmery vybavenia;
  • maximálna hmotnosť bielizne;
  • trieda prania a spotreba energie;
  • funkčnosť zariadenia.

Stačí si teda vybrať práčku, ktorá splní vaše očakávania týkajúce sa kvality prania, ergonomicky sa zmestí na miesto, ktoré je pre ňu určené, bude ekonomická a produktívna.

Typ plnenia

Existujú dve kategórie práčok – s vertikálnym a čelným plnením. Každý druh ukladania bielizne v bubne má svoje výhody aj nevýhody. Je určite nemožné povedať, že práčka s jedným alebo druhým typom náplne je lepšia alebo horšia, všetko záleží na tom, ktorá z nich vám najviac vyhovuje.

Rozmery stroja

Pri výbere veľkosti práčky by ste mali zohľadniť miesto, v ktorom bude inštalovaná. Ak je súčasťou vstavaného nábytku na mieru, rozmery budú zrejme viac špecifické. V tejto súvislosti však myslite aj na to, ako bude dostupné jej plnenie a používanie. Čím viac miesta, tým lepšie. Samozrejme, rozhoduje aj hmotnosť bielizne.

Hmotnosť bielizne

Kvalita bielizne a trvanlivosť práčky do značnej miery závisí od množstva vecí, ktoré sa do nej pravidelne vkladajú. Minimálna náplň práčky by mala byť 1-1,5 kg. Menšie množstvo bielizne spôsobí silné vibrácie bubna počas cyklu odstreďovania, čo vedie k intenzívnemu opotrebovaniu ložísk a niektorých ďalších prvkov zariadenia.

Okrem toho pravidelné plnenie práčky malým množstvom vecí vedie k zvýšenej spotrebe energie, pretože inštalovaný a výkonný elektromotor v nej a celé zariadenie sa musí prevádzkovať oveľa častejšie.

Prevádzka a údržba

Aby ste zaistili hladkú prevádzku práčky počas prevádzkovej doby, mali by ste ju používať správne a starať sa o ňu. Predovšetkým je potrebné chrániť zariadenie pred vodou alebo inými tekutinami, ktoré môžu viesť k poškodeniu skrinky alebo skratu.

Káble a hadice na vodu by mali byť skryté pred deťmi, pričom by sa prvky nemali ohýbať. Zásobník na prášok sa musí pravidelne umývať teplou vodou a saponátom a zabrániť tvorbe pevných zhlukov. Z času na čas by ste mali bubon skontrolovať na tvorbu korózie a prítomnosť všetkých druhov malých častí, ktoré pri praní vypadli z vreciek.

Aby vyhrievacie prvky práčky predčasne nezlyhali, je potrebné včas toto zariadenie zbaviť vodného kameňa. To znamená, raz za každé dva až tri mesiace, použiť cyklus bez prania s prídavkom kyseliny citrónovej v dávkovači. Aj filter čerpadla sa musí pravidelne kontrolovať, či nie je zanesený a vyčistený.

Ak všetko dodržíte, nová práčka vám bude slúžiť naozaj dlho a veľmi dobre.

Text:PR