www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

DPF filter – keramické teleso zachytávajúce nebezpečné častice výfukových plynov

Kvalita ovzdušia by nám nemala byť ľahostajná. Ekológovia upozorňujú na globálne otepľovanie, ktoré vo výraznej miere ovplyvňujú aj výfukové plyny, ktoré bývajú do ovzdušia vypustené. Počet automobilov sa z roka na rok zvyšuje, preto by nás ako majiteľov motorových vozidiel mala zaujímať kvalita ovzdušia, ktoré sami dýchame.
Kvalitu ovzdušia nám pomôže zlepšiť aj DPF filter, ktorý mnohí motoristi stále nepoznajú.

DPF filter – keramické teleso zachytávajúce nebezpečné častice výfukových plynov
DPF filter – keramické teleso zachytávajúce nebezpečné častice výfukových plynov (Foto: unsplash.com)

Čo je to DPF filter?

DPF filtre nazývané aj filtre pevných častíc sú keramické telesá, ktoré sa skladajú z množstva kanálikov, ktoré slúžia na zachytávanie nebezpečných výfukových plynov. Bývajú umiestnené vo väčšine dieselových a vznetových motoroch. Majiteľ motorového vozidla si má možnosť vybrať medzi uzavretým alebo otvoreným DPF filtrom. Otvorené sú vhodnejšie najmä do úžitkových vozidiel a uzavreté zase do osobných automobilov.

Zanenesie DPF filtrov

Filtre pevných častíc znižujú emisie naftových motorov, ale ako každé teleso, časom sa zanášajú. Výrobcovia DPF filtrov odporúčajú pravidelné čistenie, pretože v opačnom prípade stratia svoju účinnosť a stanú sa nepotrebnou súčasťou automobilu. Ak takýto filter nemáte a je vám ľúto kúpiť si nový, budete prekvapení, ale niektorí predajcovia filtrov ponúkajú repas DPF filtrov. Zanedbanie čistenia filtra môže dokonca poškodiť aj motor automobilu, čo určite neriskujte, pretože to môže ohroziť aj váš život a život vašich spolujazdcov.
Čistenie filtra prebieha tak, že riadiaca jednotka zvýši teplotu výfukových plynov na neuveriteľných 500 ºC. Ide v podstate o vypálenie.

Ak chcete prispieť k skvalitneniu ovzdušia, kúpte si DPF filter aj pre vaše auto a dávajte ho pravidelne čistiť, aby sa nepoškodil motor vášho auta. Odporúčame vám vyberať také DPF filtre, ktoré sú testované Slovenskou legálnou metrológiou – slm.sk.

Text:PR