www.KuponyZdarma.sk
Máte zaujímavý produkt alebo službu, ktorá tu chýba?
Pre firmy →

Je čas prejsť na letné pneumatiky

Teplejšie počasie a viac možností na pohyb nás akosi automaticky nútia opustiť pohodlie našich domovov a navštíviť nové a nepoznané miesta. A hoci sa ešte nájdu lokality, kde teploty jar ani zďaleka nepripomínajú, je najvyšší čas zhodiť zimné gumy a s ľahkosťou letných pneumatík vyraziť na cesty.

Je čas prejsť na letné pneumatiky
Je čas prejsť na letné pneumatiky (zdroj: komerčný článok)

Kedy je ten správny čas na letné pneumatiky?

Všeobecne platí, že zimná sezóna pneumatík sa končí 31. marca, avšak tento dátum by mali motoristi brať skôr len ako orientačný. Zákon prezúvanie na letné pneumatiky neukladá, povinné je len prezúvanie na zimné. Jarné počasie vie však niekedy poriadne prekvapiť a hlavne apríl dokáže byť niekedy rozmarný a zradný. Prijateľnejšou voľbou je preto orientovať sa podľa aktuálneho stavu počasia. Za orientačnú by sa z hľadiska výmeny pneumatík dala považovať teplota 7 °C. Ak teda teploty dlhodobejšie neklesajú pod túto hodnotu, je najvyšší čas dohodnúť si v pneuservise dátum návštevy.

Prečo v lete letné a v zime zimné?

Tým najpodstatnejším dôvodom, prečo sezónne prezúvame pneumatiky, je hlavne bezpečnosť. Kvalitné a počasiu zodpovedajúce pneumatiky totiž dokážu veľmi výrazne ovplyvniť naše jazdné, ale hlavne brzdné vlastnosti. V čom tkvie tajomstvo letných a zimných pneumatík? Zimné pneumatiky si aj v chladnejšom počasí zachovávajú svoju pružnosť, za čo vďačia väčšiemu podielu pridaného kaučuku v ich zmesi. Ich dezén tvorí hlboký vzor, ktorý dokáže veľmi efektívne ukryť sneh. Množstvo drobných drážok zase slúži na odvádzanie vody spod kolies, čím sa znižuje riziko šmyku na vlhkej vozovke.

Na rozdiel od zimných sú letné pneumatiky vyrábané z tvrdšej zmesi s menším obsahom kaučuku a svoj optimálny výkon dokážu podať hlavne v teplejších mesiacoch, čomu zodpovedá aj nižšia spotreba. Jednoduchá vzorka behúňa im umožňuje optimálne ovládanie vozidla a špeciálne prúžky zase eliminujú riziko akvaplaningu. Každé z nich sú navrhnuté a vyrobené s ohľadom na vonkajšiu teplotu a stav vozovky a ich zloženie teda úmerne zlepšuje aj jazdné vlastnosti vozidla, čo je najvýznamnejším faktorom hlavne v zimných mesiacoch. Dôvod, prečo je táto povinnosť vodičom zakotvená aj v zákone, je preto úplne zrejmý.

Komerčný článok